Úvod
Základné východiská IPC


Vzhľadom k tomu, že sieťové programovanie zahrňuje interakciu medzi dvoma alebo viacerými procesmi, musíme veľmi dobre skúmať metódy, ktoré sú k dispozícii pre vzájomnú komunikáciu medzi rôznymi procesmi. Pre tradičným programovaní môžu medzi sebou v rámci jedného procesu komunikovať rôzne moduly, ktoré používajú globálne premenné, volania funkcií, argumenty a návratové hodnoty, rôzne predávané medzi funkciami a tými, kto ich volá. Pokiaľ sa však zaoberáme oddelenými procesmi, z nich každý je spustený od svojej vlastnej adresy, musíme uvážiť mnoho ďalších faktorov. Keď boli pred dvadsiatimi rokmi vyvinuté multiprogramové operačné systémy zdieľaného času, patrilo k jednému cieľu ich konštruktérov zaistiť, aby sa oddelené procesy vzájomne nerušili. Pokiaľ spolu majú dva procesy komunikovať, musia s tým obidve súhlasiť a operačný systém musí ponúkať určité predpoklady pre multiprocesorovu komunikáciu – IPC (Interprocess Communication).

 

//---

Napriek tomu, že určitá podoba IPC je potrebná i pre sieťové programovanie, nie je IPC v žiadnom prípade obmedzené len na procesy spustené na rôznych systémoch, ktoré spolu komunikujú po nejakej sieti. Existuje mnoho príkladov, kedy IPC je (a malo by byť) použité medzi procesmi na jednom počítačovom systéme.

//---

 

Diagram dvoch procesov používajúcich IPC na jednom počítači:

 



Tento obrázok ukazuje, ako informácia medzi dvoma procesmi prechádza jadrom. Napriek tomu, že táto situácia je typická, nie je pre IPC úplne nutná.

 

// Úvod koniec

 

Nahor

 

 

 

 

Index

Úvod

Rúry

Ako vytvoriť rúru

Návratová hodnota

Deskriptory

Príklad 1)

Príklad 2)

Príklad 3)

Signály

Základné vlastnosti

Spracovanie signálu

Poslanie signálu

Pozastavenie procesu

Jednoduchý príklad

Podmienky generovania

Čo ďalej so signálom

Spoľahlivé signály

Prehľad signálov

Tabuľka signálov

Iné

Infomácie

 

 

Ján Perháč

Peter Špireng